Bu sorunun cevabı teknik olarak evet. Ancak burada maliyet yaklaşımı devreye girmektedir. Güçlendirme maliyeti yeniden yapım maliyetine yaklaşırsa binanın yıkılarak yeniden yapılması teknik olarak daha uygun olacaktır.

Yapı güçlendirme firmaları çok çeşitli teknikler kullanarak ev ya da iş yerlerini depreme daha dayanıklı hale getirir. Fakat güçlendirme çalışmalarından önce yapılması gereken bazı prosedürler vardır. Güçlendirilmesi düşünülen binanın öncelikle, projeye uygun yapılıp yapılmadığı denetlenir. Daha sonra binadan beton numunesi alınır. Belli alanlardaki demir donatılarından da çeşitli kesitler test edilir. Bu gibi testlerden elde edilen sonuçlarla bina güçlendirme uygulaması yapılır. Ancak bir yapıyı daha dayanıklı hale getirecek çeşitli teknikler kullanmak, bilgi ve tecrübe ister. Doğru yapılmayan güçlendirme çalışmaları riski daha da arttırır. Bu tür uygulamalarda en çok betonarme bina güçlendirme tekniği ile çelik kuvvetlendirme tercih edilir. Çelik konstrüksiyon bina güçlendirme fiyatları betonarme tekniğine göre daha maliyetlidir.

Bina Güçlendirme Teknikleri

  • Kant ekleme
  • Eski ve yeni betonları kaynaştırma
  • Çelik mantolama
  • Epoksi enjeksiyonu
  • Mantolama veya gömlek geçirme
  • Kolon mantolama
  • Betonarme mantolama

Kiriş ve kolon mantolama, en çok başvurulan yapı güçlendirme uygulamalarındandır. Ancak bu her yapı için geçerli bir formül değildir. Yalnızca binaların statik durumu analiz edildikten sonra bir proje hazırlanabilir. Ayrıca her yapının depreme veya çeşitli darbelere verdiği tepkinin farklı olduğu da unutulmamalıdır.  Daha bilimsel bir ifadeyle her binanın kendine özgü bir mukavemeti ve darbeye karşı verdiği titreşim hareketi değişkendir. Bu sebeple kullanacak teknikler de yapıdan yapıya değişir. Örneğin eski yapıları güçlendirirken karbon fiber bina güçlendirme tekniklerinden yararlanılır.

Yapı Güçlendirme İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Genellikle güçlendirme işlemleri 4 ayı geçmiyor. Bu sürenin de yıkılıp yeniden yapılma süresine göre çok daha uygun olduğunu söyleyebilir. Bina ne kadar yıpranmış olursa olsun maksimum 4 ay gibi bir sürede yepyeni ve çok daha dayanıklı bir hale getirilebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir