Türkiye’de her geçen gün sayısı artan halı sahaların kalitesi de aynı şekilde artmaktadır.  Bununla birlikte halı saha çelik konstrüksiyon projeleri de önem kazanmaktadır.  Biliyoruz ki çelik konstrüksiyon olarak da adlandırılan çelik yapılar çok çeşitli yerlerde kullanım göstermektedir. Depo, hangar, çelik çatı, çelik merdiven, çelik platform  gibi farklı alanlarda sıklıkla kullanılmakta ve özellikle uzun ömürlü, yapımının kısa sürede gerçekleştirilebilir olmasıyla tercih edilmektedir.  Aynı şekilde halı sahaların inşası sırasında da çelik konstrüksiyon kullanılmaktadır.  Ancak bu konuda doğru bilgiye sahip olup doğru firma ile iş yapmak oldukça önemlidir. Bunun için bu yazımızda sizler için en çok merak edilip sorulan soruları cevaplandırdık.

Halı Saha Çelik Konstrüksiyon Nedir?

Halı saha Çelik Konstrüksiyon, futbol oynayanlar için özel olarak tasarlanmış sentetik çim ile kaplanmış alanların çelik konstrüksiyon ile tümüyle kapatılması veya sadece kenar kısımlarının çevrelenmesiyle inşa edilmesidir.  Bütün olarak çelik yapı ile kaplanan halı sahalara kapalı halı saha, yalnızca kenarları çevrelenenlere ise açık halı saha adı verilmektedir. 

Nasıl Yapılır?

Çelik konstrüksiyon halı sahaların yapımı, tecrübeli firmalar ve elemanlar tarafından yapıldığında oldukça kolay, pratik ve hızlıdır. Türkiye’de halı sahaların %70’ini oluşturan açık halı saha yapımı 1 hafta-10 gün gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Ancak kapalı halı saha, daha fazla emek, uzmanlık  ve zaman gerektiren bir iştir. Bu yüzden kapalı halı saha yapımı genellikle 3 hafta gibi bir süreyi bulmaktadır.  Şekil ve boyut olarak halı sahaların yapımı ise müşterinin istek ve beklentilere göre değişmektedir. 

Halı Saha Yapım Aşamaları

  • Hala sahalarda ilk aşama altyapı işlemlerinin yapılmasıdır. 
  • Daha sonra çelik konstrüksiyon işlemleri yapılmaktadır. 
  • Ardından tel ve örgü file işlemleri gerçekleştirilir.
  • Bir sonraki aşama kum ve granül dolguları yapılan sahanın zemin işlemlerini tamamlamak sentetik çim halının serilmesi için gerekli zemin çalışmalarını yapmaktır.  
  • En son ise gerekli aydınlatma işlemleri ve çim halının serilmesi yapılarak halı saha yapımı bitirilmiş olur. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir